Cieľom posúdenia je analyzovať projekt z hľadiska nepriaznivých účinkov vetra. Predmetom štúdie je analýza a modelovanie prízemnej vrstvy ovzdušia na voľnej ploche v okolí budov. Štandardne posudzujeme vzájomnú pozíciu budov projektu vzhľadom na veterné pomery v lokalite. Do našich modelov implementujeme meteodáta z SHMÚ.
Výstupom našej veternej analýzy je:
- Mapa priemernej rýchlosti vetra (zreteľne ukazuje členenie územia na viac a menej veterné miesta)
- Mapa výskytu epizód silného vetra (dĺžka trvania a oblasti silného vetra v lokalite)
- Mapa maximálnej rýchlosti vetra
- Oblasti veterného diskomfortu (miesta v lokalite, kde priemerná ročná rýchlosť vetra, maximálna rýchlosť vetra alebo epizódy silného vetra dosahujú hodnoty spôsobujúce diskomfort – zóny neodporúčané pre vytváranie miest vonkajšieho pobytu ľudí a umiestňovanie slnečníkov, markíz, pútačov, atď.)
- Mapy veterných polí (modelácie posudzovaných smerov a rýchlostí vetra)
- Miesta depozície tuhých látok (napr. prach a nečistoty, záveje v zime)
Význam veternej analýzy pre Váš projekt:
- Poznanie celkovej situácie prúdenia vetra v rámci projektu / lokality
- Vytýčenie oblastí veterného diskomfortu, t.j. oblastí kde nie je vhodné umiestňovať vonkajšie sedenie, markízy, slnečníky, pútače a pod.
- Informatívne vizualizuje prúdnice vetra – z nich sa dajú určiť miesta depozície tuhých látok v rámci lokality
- Poskytne údaje o rýchlosti vetra v rôznych výškach – napríklad pre vysoké budovy je potom možné presnejšie stanoviť parametre okien, prvkov fasády a pod.
- Peľová analýza – miesta prúdenia peľu v rámci projektu
LAB
Veterná analýza
Analýza projektu z hľadiska nepriaznivého vplyvu vetra. Využitie 3D modelovania prízemnej vrstvy ovzdušia v blízkom okolí budov navrhovaného projektu. Riešenie exponovaných miest. Kliknite pre pohľad do LAB-u - sveta prípadových štúdií a realizovaných projektov.
Zobraziť viac
Veterná analýza